Zakup nieruchomości do remontu – o czym pamiętać?

Wiele osób decyduje się dzisiaj na zakup mieszkania do remontu. Jest to szansa na kupno lokalu w niższej cenie. Tym samym można zaoszczędzić lub nawet zarobić, przeprowadzając samodzielnie remont, a następnie sprzedając mieszkanie po wyższej cenie. Jednak zakup nieruchomości do remontu może również okazać się pułapką. O czym pamiętać, aby inwestycja była udana?

Sprawdź stan techniczny mieszkania

Przede wszystkim nie kupuj kota w worku. Przed zakupem powinieneś dokładnie sprawdzić stan techniczny mieszkania. Chodzi o to, aby ocenić, czy wymaga ono jedynie odświeżenia czy też potrzebny jest remont generalny? Czasami nawet konieczność wykonania remontu generalnego nie powinna zniechęcać do zakupu nieruchomości, gdyż nadal może to być opłacalna inwestycja.

Zakup nieruchomości do remontu – o czym pamiętać?

Niemniej jednak, jeśli uszkodzone są główne instalacje, czyli instalacja grzewcza, gazowa lub elektryczna, prawdopodobnie ich naprawa będzie zbyt droga i kłopotliwa, aby transakcja miała sens. Ponadto czasami uszkodzenia mogą być tak poważne i skomplikowane, że ich całkowita naprawa może być niemożliwa. Sprawdź wszystkie zakamarki, najlepiej w towarzystwie profesjonalnego rzeczoznawcy, zanim zdecydujesz się kupić mieszkanie do remontu.

Wykonaj szczegółowe obliczenia

Mieszkania przeznaczone do remontu są oczywiście tańsze od mieszkań w doskonałym stanie technicznym. Nie oznacza to jednak, że absolutnie zawsze zakup lokalu do remontu jest opłacalny. Czasami wykonanie remontu może być zbyt kosztowne. Dlatego też zanim zdecydujesz się kupić daną nieruchomość, wykonaj szczegółowe obliczenia. Spisz wszystkie prace remontowe, które będzie trzeba wykonać i wyceń je.

Następnie całkowitą kwotę dodaj do kwoty przeznaczonej na zakup wymarzonego mieszkania w Lublinie bądź innym mieście. Jeżeli suma jest niższa od wartości rynkowej podobnych mieszkań niewymagających remontu, inwestycja prawdopodobnie jest opłacalna. Nie zapominaj jednak o tym, że zwykle remont kosztuje więcej, niż początkowo zakładamy. Ponadto, poza pieniędzmi w remont wkładasz również swój czas i wysiłek. Są to koszty niewymierne, jednak z pewnością nie można ich pominąć, obliczając opłacalność zakupu danej nieruchomości.