Zakup domu z rynku wtórnego

Zakup domu z drugiej ręki często wydaje się atrakcyjnym rozwiązaniem. Dostępność domów na rynku wtórnym jest duża, więc każdy powinien bez większego trudu znaleźć odpowiadającą mu nieruchomość. Jednak tego typu transakcja niesie za sobą pewne ryzyko. Należy być bardzo uważnym, aby nie żałować zakupu. O czym pamiętać i na co zwracać uwagę kupując dom z rynku wtórnego?

Dlaczego warto kupić dom z rynku wtórnego?

Używane domy przede wszystkim są dostępne w atrakcyjnych cenach. Stawka za metr kwadratowy jest zdecydowanie niższa niż w przypadku domów od deweloperów. Koszt budowy własnego domu może się okazać jeszcze wyższy. Co więcej, dom z rynku wtórnego zwykle jest przynajmniej częściowo urządzony. Oznacza to nie tylko dodatkową oszczędność pieniędzy, ale również czasu. W przypadku decyzji o zakupie domu na rynku wtórnym czas zyskuje się również dzięki temu, że do lokalu można wprowadzić się niemal natychmiast. Deweloper zwykle sprzedaje nieruchomość, nim zostanie ona jeszcze wybudowana, więc zanim można się wprowadzać, mija sporo czasu.

Na co uważać?

Należy mieć świadomość tego, że dom używany zwykle wymaga wykonania licznych prac remontowych. Czasami są one niewielkie, jednak bywa też tak, że potrzebny jest gruntowny remont. Zrywanie podłóg czy wymiana instalacji to czynności wymagające dużych nakładów finansowych oraz czasu. Tym samym przed zakupem warto sprawdzić, w jakim stanie technicznym znajduje się nieruchomość. Zakup domu wymagającego remontu może być dobrym pomysłem, ponieważ nieruchomości takie zwykle są o wiele tańsze. Trzeba się jednak zastanowić, czy dysponujemy odpowiednimi środkami i czasem na to, aby wyremontować zakupiony dom.

Zakup domu z rynku wtórnego

Kolejną kwestią jest status prawny domu. Należy upewnić się, że osoba sprzedająca nieruchomość rzeczywiście ma do niej pełne prawa. Sprawdzić to można w księdze wieczystej. Jeżeli dom ma więcej właścicieli, po dokonaniu transakcji może się okazać, że ktoś będzie się domagał prawa do swojej własności. Niemniej ważne jest sprawdzenie czy nieruchomość nie jest obciążona finansowo, na przykład kredytem hipotecznym.