To prawda, że inwestycja w mieszkanie nie należy do zbyt łatwych decyzji. Niezwykle istotna okazuje się nie tylko lokalizacja czy zdecydowanie się na rynek pierwotny lub wtórny. Częstym powodem do wielu przemyśleń staje się fakt, czy lepszym pomysłem będzie zakup mieszkania z prawem własności do lokalu, czy ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu. I mimo że na pierwszy rzut oka po zapoznaniu się ze wszystkimi szczegółami oraz prawami różnice nie wydają się znaczące, w dłuższej perspektywie czasowej mogą znacznie wpłynąć na nasze codzienne życie. Z tego też powodu warto dowiedzieć się, czym różnią się od siebie poszczególne formy własności i wybrać rozwiązanie, które okaże się dla nas najbardziej opłacalne.
Własnościowe prawo do lokalu - kiedy warto się na nie zdecydować?
Nie bez powodu własnościowe prawo do lokalu to jedna z tych form własności, która w Polsce cieszy się największą popularnością. Warto przy tym wspomnieć, że tego typu prawo pozwala nam na bardzo dużą swobodę - z zakupionym lokalem możemy bowiem zrobić wszystko, co nie będzie przeszkadzało naszym sąsiadom. W praktyce oznacza to, że takie mieszkanie możemy z łatwością wynająć lub przeobrazić w lokal użytkowy i otworzyć w nim na przykład własne biuro. Ponadto w przypadku własnościowego prawa do lokalu nie musimy obawiać się o dziedziczenie, możliwość przepisania mieszkania w testamencie i o wzięcie kredytu hipotecznego.
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu - co powinniśmy o nim wiedzieć?
W przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu powinniśmy liczyć się z nieco bardziej ograniczonymi swobodami. Problemem okazuje się miedzi innymi przekształcenie mieszkania w lokal użytkowy - wówczas musimy uzyskać zgodę spółdzielni, co w niektórych sytuacjach bywa kłopotliwe. Mimo to zyskujemy możliwość łatwego wynajmu czy dziedziczenia nieruchomości. Co więcej, decydując się na taką formę własności, możemy skorzystać z kredytu hipotecznego - dzięki temu zyskamy możliwość sprawnego zarządzania własnymi finansami oraz inwestycjami.