Czynsz –– czym jest i ile wynosi?

Większość mieszkań obciążona jest czynszem, a więc stałą, comiesięczna opłatą na rzecz wspólnoty. Nie każdy jednak wie, co tak naprawdę zawiera się w czynszu oraz po jakim czasie od zakupu mieszkania trzeba zacząć go płacić. W poniższym tekście odpowiemy również na pytanie, jak wysokie są czynsze, jeśli chodzi o mieszkania deweloperskie w Lublinie.

Czym jest czynsz?

W odniesieniu do mieszkań pojęcie czynszu ma podwójne znaczenie. Czynsz najmu to opłata, którą najemca mieszkania płaci wynajmującemu w zamian za możliwość użytkowania lokalu. Natomiast czynsz administracyjny to opłata, którą właściciel mieszkania uiszcza na rzecz wspólnoty. Jakie koszty wliczają się w czynsz administracyjny? To zależy od wspólnoty. Przede wszystkim są to koszty dotyczące przestrzeni wspólnej. Posiadacze mieszkań opłacają koszty sprzątania budynku, czy też prądu. Ponadto, opłacić trzeba również wywóz śmieci oraz fundusz remontowy. Na nowych osiedlach często dochodzi jeszcze opłata za ochronę.

Czynsz –– czym jest i ile wynosi?

Czynsz za mieszkania deweloperskie w Lublinie - od kiedy trzeba go płacić?

Jeżeli chodzi o termin, od którego trzeba płacić czynsz za nowe mieszkanie, możliwości są dwie. W każdym przypadku termin powinien jednak być podany w umowie deweloperskiej. Najczęściej nabywca mieszkania jest zobowiązany do płacenia czynszu od odbioru technicznego. Tym samym, płaci on za mieszkanie w momencie, gdy dostanie klucze do mieszkania, które znajduje się w stanie deweloperskim. Oznacza to, że trzeba płacić czynsz  jeszcze przed wprowadzeniem się do nieruchomości. Czasami natomiast czynsz opłacany jest dopiero od przekazania aktu własności. W tej sytuacji opłatę zaczyna się uiszczać nieco później, jednak również później nabywca otrzymuje klucze do mieszkania.

Ile wynosi czynsz w Lublinie?

Wysokość czynszu zależy od bardzo wielu czynników. Podstawowa zasada jest taka, że im większa wspólnota, tym niższy czynsz. Wynika to z tego, że koszty rozkładają się na większą liczbę płatników.  Przeciętnie czynsz za mieszkania w Lublinie wynosi 500-600 zł. Niemniej jednak spotkać można również stawki rzędu 700-800 zł, jak i 300-400 zł.