Pierwsze mieszkanie - wynająć czy kupić?

Oto pytanie, na które większość osób musi sobie szczerze odpowiedzieć w pewnym momencie życia. Zarówno wynajem, jak i kupno nieruchomości mają swoje wady i zalety. Co jest korzystniejsze dla młodych ludzi z perspektywą na przyszłość?

Czynniki decydujące o zakupie mieszkania

Wiele młodych małżeństw czy też rodzin z dziećmi kieruje się przesłankami ekonomicznymi. Niemal każde z nich potrzebuje już stabilizacji, a nie życiu w niepewności, czy za chwilę nie otrzymają wypowiedzenia umowy najmu. Sporo osób czuje też przymus społeczny z zewnątrz – brak własnego lokum w pewnym wieku postrzegany jest niekiedy jako porażka. Nic zatem dziwnego, że społeczeństwo tłumnie rusza do banków, dostarczając wypełnione wnioski o kredyt hipoteczny.

Pierwsze mieszkanie - wynająć czy kupić?

Rata kredytu jak czynsz za najem

Myśląc czysto ekonomicznie, nietrudno zauważyć, że niski poziom stóp procentowych to okazja, z której grzech nie skorzystać. To dobry moment, by przejrzeć oferty inwestorów, sprawdzić mieszkania deweloperskie w Toruniu lub docelowym miejscu zamieszkania.

Niejednokrotnie okazuje się, że miesięczna rata kredytu hipotecznego jest niższa niż koszt wynajmu nieruchomości. Ten tok rozumowania wywołuje przekonanie, że lepiej spłacać kredyt zaciągnięty na poczet własnego mieszkania, niż płacić podobną kwotę właścicielowi nieruchomości, która zawsze będzie tylko na wynajem.

Poczucie wolności

Z drugiej strony, istnieje szerokie grono osób wolących wynajmować mieszkanie niż starać się o kredyt na własne lokum. Dotyczy to w szczególności studentów, którzy przyjeżdżają do dużego miasta w celach edukacyjnych oraz osób rozpoczynających pracę w nowym miejscu. To przejściowa sytuacja, która z czasem z pewnością się wyklaruje – osoby takie prędzej czy później podejmą decyzję o pozostaniu w dużym mieście, założeniu rodziny i stabilizacji.

Innym powodem, dla którego ktoś decyduje się na opcję wynajmu, jest brak stałego źródła dochodu, a co za tym idzie, brak zdolności kredytowej. Tu ponownie wszystko sprowadza się do stabilizacji, która w pewnym punkcie życia nastąpi. Stając więc przed wyborem kupna czy wynajmu nieruchomości każdy będzie kierował się własnymi przekonaniami i możliwościami finansowymi.